مزایا و کاربرد میکروسمنت چیست؟

/ / مقالات
میکروسمنت چیست؟

کاربرد میکروسمنت در پوشش انواع دیوار و کف در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان ها می باشد که خاصیت ضد آب با استحکام بالا و زیبایی منحصر به فرد را داراست.

میکروسمنت یک کامپوزیت معدنی-پلیمری با مشخصات منحصربفرد می­باشد که آن را برای استفاده به عنوان پوشش نهایی دکوراتیو ایده آل می­گرداند.

ضخامت کل این پوشش بین 2 تا 3 میلی متر و با توجه به خواص ویژه آن، این مصالح را میتوان در کف، دیوار و نمای ساختمان استفاده کرد. همچنین با توجه به مقاومت آن در برابر رطوبت این مصالح به عنوان لایه نهایی در کف و دیوار سرویس قابل استفاده است و به دلیل سطح یکپارچه ای که ایجاد میکند به عنوان یک راه مینیمال و جذاب برای انواع فضاها قابل استفاده است.

کابرد میکروسمنت به عنوان یک مصالح را می توان تقریبا روی هر سطحی استفاده کرد. موزاییک، سنگ، مصالح خودترازشونده، مصالح پایه سیمان، گچ، گچ-برگ (کناف) و … از جمله این سطوح می­باشد. همچنین با توجه به تنوع سیستم های اجرا، میکروسمنت را می­توان برای پوشش نهایی بسیاری آیتم ها در ساختمان از جمله راه پله، سینک روشویی، فرنیچر ساخته شده از ام دی اف و … استفاده کرد.

این پوشش را میتوان بدون درز، بدون این که ترک بخورد در ابعاد بزرگ کار کرد و اجرای متفاوت در لایه های نهایی منجر به بافت های متفاوت و زیبا در پایان کار خواهد شد.

اجرای میکروسمنت نیاز به نیروی آموزش دیده و با مهارت جهت تضمین خروجی مناسب و کیفیت کار را دارد.

این مصالح به طور خاص برای کارهای بازسازی استفاده می­شود چرا که نیاز به تخریب و برداشتن کف یا دیوار قبلی را ندارد و به طور مستقیم می­توان آن را بر روی سطوح قبلی اجرا کرد.

 

مزایای میکروسمنت عبارتست از:

  • تنوع بافت و رنگ
  • مقاومت سایشی بالا
  • مقاوم در برابر رطوبت و آب
  • مقاوم در برابر اشعه خورشید (برای فضاهای خارجی و نمای ساختمان)
  • مقاومت فشاری قابل ملاحظه
  • قابلیت اجرا در ابعاد بزرگ و بدون درز
  • قابلیت کشسانی بالا
  • استحکام بالا در برابر ترک
  • ویژگی خاص تمیز شوندگی در صورت ایجاد کثیفی و آلودگی بر روی آن
کاربرد میکروسمنت

چه مصالحی به عنوان زیرسازی پوشش میکروسمنت مناسب میباشد؟

از آن جا که پوشش دکوراتیو میکروسمنت دارای ضخامت تقریبی 2 تا 3 میلی متر میباشد سطح زیر کار میکروسمنت میبایست سطحی صاف و بدون موج باشد. در واقع فرم کار در پوشش میکروسمنت ایجاد نمیشود و زیرکار میکروسمنت است که فرم آن را میسازد. برای تقریب به ذهن میکروسمنت به مثابه لعاب کاشی یا سرامیک و زیرسازی آن مانند بیسکویتی کاشی یا سرامیک میباشد.

 

مصالح مناسب برای زیرسازی در دیوار داخلی و دیوار سرویس

گچ نرمه – سیمانکاری نرمه شده- کاشی یا سرامیک- کناف- ام دی اف خام یا روکش دار- سمنت بورد- فایبرسمنت بورد- آکواپنل و یا مصالح صاف دیگری. به لحاظ چسبندگی این مصالح به قدری چسبنده میباشد که بر روی شیشه نیز می چسبد.

 

مصالح مناسب برای زیرسازی در کف

موزاییک، سیمان نرمه شده، سرامیک، کاشی، سنگ، بتن ماله پروانه، یا هر مصالح صلب با سطح صاف

 

مصالح مناسب برای زیرسازی در نمای خارجی

سمنت بورد، فایبرسمنت بورد، سیمانکاری نرمه شده، آکوا پنل، سنگ و سرامیک (برای پروژه های بازسازی)

استفاده از میکروسمنت در سرویس بهداشتی- آری یا خیر؟

استفاده از میکروسمنت در سرویس بهداشتی

کاربرد میکروسمنت اصولا به عنوان یک پوشش دکوراتیو مقاوم، در برابر آب شناخته میشود. درصد جذب حجمی کمتر از 0.2 % در 48 ساعت موجب شده است تا این مصالح بر اساس آیین نامه حفاظت سطحی اروپا (EN1504-2) به عنوان یک عایق رطوبتی نیز شناخته شود.

لذا استفاده از آن به عنوان لایه نهایی در سرویس بهداشتی علاوه بر این که مشکلی ایجاد نمیکند بلکه در صورت ایجاد مشکل در عایق رطوبتی اصلی سرویس بهداشتی یا حمام این مصالح میتواند به عنوان یک لایه عایق رطوبتی جدید نقش آن را به خوبی ایفا میکند.

در ساختمان های نوساز پیشنهاد میشود برای اطمینان بیشتر حتما لایه عایق رطوبتی علاوه بر میکروسمنت در زیرکار استفاده شود تا در صورت سوراخ کردن میکروسمنت آن لایه زیرین نقش عایق را ایفا کند.

نکته دیگر قابل تامل در خصوص میکروسمنت این است که این مصالح در برابر مواد شوینده معمول در ساختمان با PH حدود 5 تا 11 مقاومت باید و شاید را دارا میباشد. البته ما در هایکا به زودی بر اساس آزمایش های دقیق لیست مواد شوینده بدون خطر برای این مصالح بر روی سایت و کاتالوگ خود منتشر میکنیم.

قابل ذکر است که این مصالح نیز مانند کلیه کف پوش ها و دیوار پوش ها مقاومت مشخصی در برابر سایش و ضربه دارد و از آن جا که یک پوشش میباشد میبایست در استفاده از آن ملاحظاتی مانند قرارندادن اجسام تیز مانند چهارپایه بدون پایه لاستیکی رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *